بارگذاری...

اخبار بازار

مبایعه نامه و عقد بیع - مسکن پارادایس - مشاور املاک همدان

مبایعه نامه و عقد بیع

عقد بیع چیست؟

یکی از عقود رایج در معاملات املاک و مستغلات عقد بیع میباشد که به قراردادی که در این راستا تنظیم میشود مبایعه نامه گویند. و در تیتر قرارداد های های مشاورین املاک این عنوان با اضافه شدن قطعی به شکل مبایعه نامه قطعی درج گردیده است. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

مبایعه نامه املاک - قولنامه آپارتمان - قولنامه زمین - قولنامه ملک - قرارداد فروش آپارتمان - املاک همدان

بیشتر بدانید

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مبایعه نامه قطعی اینجا کلیک کنید.

عقد بیع عقدی است که به موجب  آن شخصی (فروشنده) ، مالی را (مورد معامله) در ازای مال دیگر(وجه معامله) به شخص دیگری (خریدار)  واگذار می‌کند. به این صورت که مالک مال، یعنی فروشنده در ازای دریافت پول، مالیکت مال خود را به شخص دیگر، یعنی خریدار واگذار می‌کند و متقابلا خریدار نیز با دریافت مال(وجه معامله) از فروشنده پول خود را در اختیار وی قرار می‌دهد. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

مبایعه نامه املاک - قولنامه آپارتمان - قولنامه زمین - قولنامه ملک - قرارداد فروش آپارتمان - املاک همدان

با تنظیم مبایعه نامه چه اتفاقی رخ میدهد

اساسا تنظیم مبایعه نامه شروع عملیات داد و ستد میان خریدار و فروشنده است و بر حسب متون حقوقی و بند های قرارداد و نحوه انجام تعهدات معامله به محض امضا نمودن مبایعه نامه عملیات خرید و فروش اتفاق می افتد.

بنابراین بسیار مهم است که در متون قرارداد برای هر دوطرف قرار داد (خریدار و فروشنده) بر اساس شرایط قرار داد و نوع ملک و مدت زمانی که از تنظیم مبایعه نامه تا تنظیم سند و تحویل مورد معامله وجود دارد تنظیم شود. همچنین شرح تعهدات طرفین در طول این زمان بدرستی در قرارداد گنجانده شود. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

مبایعه نامه املاک - قولنامه آپارتمان - قولنامه زمین - قولنامه ملک - قرارداد فروش آپارتمان - مسکن پارادایس همدان

مبایعه نامه ها چقدر اعتبار قانونی دارند

بصورت کلی حسب ماده 10 قانون مدنی  ” قرارداد های خصوصی نسبت به کسانی که آنها را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ (معتبر) است”. یعنی هر قرارداد بین دو یا چند نفر که در راستای قانون باشد و متعرض به نابودی منافع شخص دیگری نباشد از دید قانون گذار معتبر است. روال کار قانون گذار بر این اساس است که مبایعه نامه و عقود به لحاظ امنیت و سلامت در روند مناسبی قرار گیرند تا فعالیت های تجاری در سطح جامعه، ایمن و قابل اطمینان باشد. به همین دلیل است که جهت استناد راحت تر، دفاتر املاک دفاتر اسناد رسمی راه اندازی شده اند. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

در مبایعه نامه های قطعی بندی وجود دارد با این مضمون که : “اسقاط کافه خیارات از طرفین به عمل آمد من جمله خیار غبن ولو به اعلی درجه”. عبارت فوق الذکر کلیه اختیارات طرفین را برای برهم زدن معامله از ایشان سلب مینماید. دیده شده در برخی قرارداد ها بدون تصحیح بند مذکور صرفا با اصطلاحات عامیانه از جمله اینکه چنانچه چک پاس نشود و … شرایط در قرارداد میگنجاند که اگر در قرارداد مشکلی ایجاد شود به لحاظ حقوقی شانس زیادی جهت اتکا برای دستیابی به حقوق فرد متضرر شده ندارند. فلذا تا حد امکان سعی کنید در تظیم قرارداد ها از افراد با تجربه با دانش حقوقی استفاده نمایید تا یک قرارداد سالم با شرایط و تعهدات مشخص برای شما و طرف مقابلتان در هر سمتی که در قرار داد دارید  تنظیم شود. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

مبایعه نامه املاک - قولنامه آپارتمان - قولنامه زمین - قولنامه ملک - قرارداد فروش آپارتمان - مسکن پارادایس همدان

آیا میتوان مبایعه نامه را فسخ نمود؟

سوالی مطرح است که درصورتی که اشکالاتی به قرارداد از سوی یکی از طرفین مطرح شود و به استناد آن در جهت برهم زدن قرارداد بر آید چکار باید کرد ؟ یا اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل ننمود چه ضمانت اجرایی جهت الزام ایشان به انجام تعهد یا تامین خسارات وجود دارد؟ علاوه بر استناد مستقیم به متون قرارداد که بسیار مهم است مواردی همچون شهود، گواهی فرد تنظیم کننده قرارداد از دیگر مواردیست که دستگاه قضایی برای احقاق حق به آن مراجعه مینمایند. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

تاثیر متون حقوقی در بیع نامه

البته چنانچه در مبایعه نامه تعهدات و شرح امور در چهارچوب قوانین و بصورت شفاف مشروح و مکتوب شده باشد، معمولا اگر اختلافی هم رخ بدهد اساسا با یک نشست ساده قابل حل است و کار به مراجع قضایی نمیرسد. روال کار قانون گذار بر این اساس استوار شده که معاملات و قرارداد ها از قطعیت بالایی برخوردار باشند از این رو حسب قوانین وضع شده بعد از انجام معامله معمولا بر هم زدن آن بصورت یکطرفه و بدون توافق طرفین کمی دشوار است. اما میتوان  برحسب شرایط مورد معامله و نوع آن در غالب متون حقوقی و قانونی مواردی را در قرارداد گنجاند تا چنانچه هریک از طرفین به تعهدات خود عمل ننمود بتوان قرارداد را منحل نمود. (کلمه کلیدی : مبایعه نامه و عقد بیع)

کلام آخر

جهت تنظیم قرارداد های معتبر معاملات املاک میتوانید روی کمک ما حساب کنید. مشاورین املاک پارادایس با بیش از 15 سال سابقه فعالیت در منطقه از آغاز تا حصول نتیجه در کنار شما خواهد بود. جهت خرید و فروش و سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات با ما تماس بگیرید.

شماره های تماس با املاک پارادایس

تماس باما - مشاورین املاک همدان - مسکن پارادایس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *