بارگذاری...

اخبار بازار

مشارکت در ساخت - مشاورین املاک پارادایس - خرید و فروش رهن و اجاره خانه در همدان

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه و آپارتمان در همدان - املاک همدان

سلام به تمامی همراهان عزیز. در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با مشارکت در ساخت نکاتی را مطرح کنیم. فرض کنید شما یک ملک قدیمی دارید و می‌خواهید آن را تخریب کرده و به جای آن آپارتمان‌های نوساز به صورت چند واحدی با امکاناتی جدید و بروز بسازید. هدف شما از اجرای این ساخت و ساز، تبدیل بافت فرسوده ساختمان قدیمی خود به بافت نوساز است. از طرفی تصمیم دارید چند واحد از آپارتمان‌ های خود را در آینده اجاره بدهید و از آن یک منبع درآمدزا بسازید.

اما مشکل اصلی این است که شما تخصص ساخت و ساز ندارید و به مراحل قانونی پروانه ساخت و سایر موارد نیز تسلط ندارید؛ از طرفی دیگر بودجه کافی برای کامل کردن پروژه از صفر تا صد را نیز در اختیار ندارید، بنابراین یک قرارداد مشارکت در ساخت برای شما بهترین راهکار خواهد بود.

مشارکت در ساخت یک ایده تقریباً مقرون به صرفه برای پروژه‌های ساخت و ساز به صورت مشارکتی است.

مزایای مشارکت در ساخت چیست؟

مزایای مشارکت در ساخت چیست؟ - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه در همدان - املاک همدان

· قراردادهای مشارکت در ساخت، بهترین، ساده‌ترین و سریع‌ترین راهکار برای نوسازی ساختمان‌های قدیمی و زیباسازی محله‌های قدیمی شناخته می‌شوند.

· پروژه‌هایی که به صورت مشارکتی اجرا می‌شوند به راحتی می‌توانند ساختمان‌های قدیمی را به نوساز تبدیل کنند. دقیقاً همان ساختمان‌هایی که استانداردهای مقاومت در برابر زمین لرزه و استحکام سازه برای آن‌ها رعایت می‌شود.

· با گسترش پروژه‌های نوسازی ساختمان‌ها از طریق پروژه‌های مشارکتی، زیبایی ساختمان‌ها بیشتر خواهد شد؛ بنابراین شرایط زندگی برای خانواده‌ها نیز در بهترین وضعیت قرار می‌گیرد.

· زمانیکه پروژه‌های نوسازی بیشتر انجام شوند، ارزش یک ملک بیشتر خواهد شد که این خود، یک سرمایه مالی برای آینده است.

· پروژه‌های مشارکتی در ساخت و ساز موجب صرفه‌جویی در وقت، انرژی و بودجه مالی مالک می‌شود. شرکت‌های متخصص در این زمینه با تسلط کافی بر مراحل ساخت و ساز، پروژه را به بهترین شکل به پایان می‌رسانند. صرفه‌جویی در هزینه‌ها شامل مصرف انرژی و هزینه خرید لوازم و مصالح اولیه است.

مشارکت در ساخت و قوانین آن

مشارکت در ساخت و قوانین آن - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه در همدان - املاک همدان

نکاتی  در خصوص  قرارداد مشارکت در ساخت

  تغییرات قیمت مسکن در بازار و همچنین نرخ تورم از اصلی ترین موارد در محاسبه میزان درصد سود دو. طرف قرارداد هستند  .

2) هزینه‌های پروژه‌ها در زمین های  مختلف و شهر های مختلف، متفاوت است. بطور کلی محاسبات براساس قیمت هر متر مربع ارزش  آپارتمان نوساز و هزینه تمام شده آن  در یک منطقه خاص در یک شهر انجام می‌شود.

3) با عنایت به موارد فوق  سهم شرکت پیمانکار و مالک از میانه ۵۰ درصد به عنوان معیار، تغییر پیدا می‌کند؛.

4) برای پروژه‌های مشارکتی حتماً ارزش ملک و ارزش نهایی پروژه در ابتدا محاسبه می‌شود. از فرمول‌های ویژه برای سود و ارزش ملک در این راه استفاده می‌شود.

5) در تنظیم قرارداد  مشارکت در ساخت و ساز در تمام شرایط به ویژه میزان سود، با نظر دو طرف تنظیم می‌شود؛ اما شرایط عرف جامعه نیز در این حالت تاثیرگذار هستند.

6) کمی قبل تر از شروع  پروژه مشارکتی در ساخت و ساز آغاز شود، شرکت سازنده یا شرکت پیمانکار یک وجه بلاعوض را به مالک زمین یا مالک ملک پرداخت می‌کند تا بتواند در طول انجام پروژه، محل اسکان برای خود و خانواده فراهم کند.

7) بهتر است هنگام قرارداد  بهتر است هنگام عقد قرارداد مشارکت فردی به نام داور یا حاکم در قرارداد مشخص شود که نقش قضاوت کننده را بر عهده دارد. همچنین قبل از اینکه این فرد این نقش را بر عهده بگیرد باید شرایط و وظایف و مسئولیت‌ها به او  ابلاغ گردد.

8) در قراردادهای مشارکتی برای پروژه‌های ساخت و ساز حتماً مسئولیت‌ها و وظایف هر دو طرف قرارداد باید به دقت تعیین و ذکر شود.

9) تو جه ویژه باشید که اگر انجام مشارکت در ساخت و ساز را به شرکت‌های پیمانکاری با مالکیت حقوقی واگذار می‌کنید، حتماً از اعتبار عملکرد و فعالیت‌های شرکت مطمئن شوید تا از وارد شدن خسارت‌های جدی به ملک یا زمین جلوگیری کنید.

10) شرکت‌های پیمانکاری حقوقی لازم است تمام مراحل عقد قرارداد را همراه با امضای رسمی و مهر شرکت با اعتبار لازم انجام دهند.

11)  اگر هر یک از طرفین قرارداد به مسئولیت‌ها و وظایف خود پایبند نباشند یا عمل نکنند، حق فسخ قرارداد مشارکت   برای طرف مقابل امکان‌پذیر است. و با دریافت جریمه امکان پیگیری برای مشکلات آینده راحت تر خواهد بود.

12) در قرارداد اگر یک فرد یا چند فرد به عنوان نماینده یا نمایندگان مالک زمین یا ساختمان وظیفه رسیدگی به فعالیت‌های شرکت پیمانکار داشته باشند نام آن‌ها باید در قرارداد آمده باشد این مورد به ویژه در خصوص آپارتمان های قدیمی که قصد انجام نوسازی با مشارکت در ساخت را دارند کابرد دارد.

مزایای مشارکت در ساخت چیست؟ - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه در همدان - املاک همدان

مشارکت در ساخت یک عقد لازم است. در حین انجام پروژه، مالک زمین یا ساختمان فوت کند، ورثه او باید مراحل ادامه پروژه را بر عهده بگیرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع عقود به مقاله اختصاصی انواع عقود مراجعه کنید

دریافت ضمانت برای اجرای پروژه در قرارداد های مشارکت در ساخت و ساز امریست  الزامی. همچنین تنظیم متون حقوقی در خصوص تعهدات و نوع و نحوه استفاده از ضمانت های تعیین شده از مهمترین موارد قرارداد های مشارکت در ساخت و ساز است. همچنین بهتر از توجه داشته باشید که در کنار قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم یک قرارداد متمم کامل در خصوص متریال و تعهدات سازنده از موارد بسیار ضروری است که موجب شفافیت در نحوه اجرا متریال ها و نوع آنها میشود.

در مشاور املاک پارادایس تمامی موارد فوق به اضافه موارد مخصوص با شرایط پروژه شما با بالاترین دقت و حساسیت در قالب متون حقوقی معتبر در قراراداد مشارکت در ساخت گنجانده میشود.

چند نکته که باید بدانید!

مشارکت در ساخت - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه در همدان - املاک همدان

معمولا املاک و مستغلات ماحصل یک عمر تلاش و کار در طول زندگی است و چنانچه بر اثر اشتباهات حقوقی از بین برود بدست آوردن مجدد آن ناممکن و موجب بروز خسارات مالی و روحی فراوانی به مالک و خانواده او میشود. بنابراین با یک هزینه مناسب از تجربیات یک مشاور حرفه ای استفاده نماید. چرا که این هزینه ها در مقایسه با سرمایه شما بسیار اندک است.

توصیه اول به مالکان : چون اغلب سازنده ‌ها با مبانی ساخت و ساز و مبانی متعارف روز معاملات آشنایی بیشتری دارند و مالکان چنین تخصصی را ندارند یا ممکن است به برخی نکات توجه نکنند، حتما به افراد متخصص و کاردانی که دارای پروانه کسب هستند مراجعه کنید.

آورده طرفین

اولین نکته‌ای که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است. آورده‌های دو طرف در قراردادهای مشارکت باید مشخص و روشن باشد. مالکی که می‌خواهد ملک خود را در اختیار سازنده قرار دهد، دقیقا باید به قیمت همان روزی که قرارداد در حال تنظیم است، مشخص کند که ارزش حقیقی ملک وی چقدر است. متاسفانه عدم توجه به اين امر موجب ميگردد كه اكثر قراردادهاي مشاركت در ساخت بصورت مجهول تنظيم گردند كه در ادامه مشكلات فراواني را براي مالك و سازنده بوجود مي آورد .

درصورت عدم تعيين ارزش دقيق آورده هاي طرفين چون مورد مجهول در قرارداد واقع ميگردد كه موجب جهل به عوضين ميشود معامله غرري ميشود و باطل است. حادث شدن چنين اتفاقي تبعات سنگینی براي طرفين ايجاد می‌نمايد. 

در مورد سازنده هم همینطور است و باید آورده‌های وی که شامل تعهدات او برای ساخت پروژه‌ای با ویژگی‌های مشخص و معین است، به طور دقیق در قرارداد مشارکت درج شود.

در حالی‌که آورده مالک شامل زمین و ویژگی‌های خاص آن به قیمت روز تعریف می‌شود در مورد سازنده باید تعیین آورده به نحو دقیق تری صورت گیرد و سازنده باید از همان ابتدا در بخش آورده‌ها به طور دقیق مشخص کند که هزینه‌هایی مانند صدور پروانه، جرایم احتمالی شهرداری، عوارض متعلقه، خرید تراکم، مازاد تراکم، بیمه تامین اجتماعی کارکنان، هزینه صورت مجلس تفکیکی، هزینه تقسیم‌نامه واحد، خرید تراکم، سند مالکیت و… به چه صورت خواهد بود؟؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صدور پروانه به مقاله اختصاصی آن در وبسایت همدان سکنا مراجعه کنید.

مشارکت در ساخت - مشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه در همدان - املاک همدان

بدهی های املاک مشارکتی

بحث دیگری که در ارتباط با آورده‌ها مطرح است این است که بعضا املاکی که سازنده‌ها برای ساخت انتخاب می‌کنند ممکن است بدهی‌های احتمالی مانند عوارض شهرداری یا مالیات‌های اجاره و… داشته باشند. در واقع این ‌گونه بدهی‌ها هیچ ارتباطی به سازنده ندارد و نبایستی این بدهی ها بر عهده سازنده قرار بگیرد.

اما درصورت وجود بدهی های مذکور اخذ نقش پروانه مشروط به تسویه بدهی های مذکور می‌باشد و ممکن است در صورت مجهول بودن پرداخت کننده موجب ایجاد اختلاف و به تعویق افتادن شروع پروژه گردد. به همین دلیل باید حتما در متن قرارداد به این نکته هم توجه شود که بدهی‌های احتمالی (معوق) پلاک ثبتی مورد نظر یا ملک مورد نظر، بر عهده مالکان است و برای پرداخت آن و ارائه تسویه ها زمان معینی تعیین گردد. 

نحوه انتقال سند

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ هایی که سازندگان در ساخت و ساز های مشارکتی دارند، عمل مالک به تعهدات مربوط به انتقال سند است. در مبحث مربوط به انتقال سند حالات مختلفی وجود دارد که به توافق طرفین برمی‌گردد. این مورد نیز با تدبير تنظيم كننده قرارداد برحسب شرايط توافق بايستي به صورت قانوني در قرارداد گنجانده شود و اين مساله به نحوي لحاظ گردد كه موجب آسودگي خيال هر دوطرف باشد و باعث برتري طرفي بر طرف ديگر نگردد.

مورد دیگری که باید در قرارداد مشارکت در ساخت مشخص شود آن است که اسناد و مدارک مورد مشارکت، اساسا باید در اختیار چه کسی باشد؟ این مورد یکی از مواردی است که ضرورت وجود واسطه را بین طرفین معامله تایید می‌کند. موضوع مهم دیگری که در ارتباط با وجود واسطه و اطمینان طرفین از اینکه در هنگام بروز اختلاف باید اصولا چه اقدامی انجام دهد به مساله ضرورت تعیین داور در قراردادهای مشارکت برمی‌گردد که در کمتر قراردادی مورد توجه قرار می‌گیرد.

کلام آخر

موارد بسيار متعددي در باب قرارداد مشاركت در ساخت وجود دارد كه بايستي توسط طرفين و تنظيم كننده قرارداد لحاظ گردد. بنابراين توصیه ميشود كه حتما براي تنظيم قرارداد به افراد كاردان مراجعه كنيد و به علت تطميع و جلوگيري از پرداخت هزينه ناچيز در مقابل ماحصل يك عمر تلاش خود موجب تضییع حقوق و دارايي خود نگرديد. 

مشاور املاک پارادايس با بیش از 15 سال سابقه و تخصص در زمینه ساخت و ساز، رعايت موارد حقوقي و قانوني طرفين، جهت تنظيم سالم ترین قرارداد مشاركت در ساخت، معرفي سازنده هاي معتبر، در خدمت شما عزیزان می‌باشد. اميد است بتوانيم در اين راه هميار شما باشيم.  

مشارکت در ساخت ممشاورین املاک پارادایس خرید و فروش و رهن و اجاره خانه آپارتمان در همدان - املاک همدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *